Pravidelná kontrola SVJ je stejně logická služba jako pojištění výboru

Sdílet na Facebook 24. listopadu 2015

Pravidelná kontrola SVJ je stejně logická služba jako pojištění výboru.
Úspora času a přehled, co se v domě děje. To jsou nejčastěji zmiňované výhody, které dle zkušeností předsedy Ing. Karla Meda, přináší služba KatastrSVJ.cz

Je vždy dobré vědět, že se děje nějaká změna,“ vysvětluje na úvod Karel Med. Jako předseda má na starosti na 150 bytových jednotek v Praze 9 a zautomatizování některých procesů si díky pravidelné kontrole od KatastrSVJ.cz jenom chválí.

Zřízení této služby pro mě byl stejně logický krok jako pojištění odpovědnosti výboru. Pomáhá to naší práci nedělat chyby, předcházet jim. Touto službou se před nimi vlastně kryjeme. Díky informovanosti můžeme jít případným nepříjemnostem naproti,“ vypočítává a jako příklad uvádí dvě exekuce, které v nedávné době musel řešit.

Jedno z upozornění, která mi chodí do emailu, se týkalo zapsaných exekucí v katastru. První byla na byt pána, který ale SVJ vše platí pravidelně. To se nás majetkově naštěstí netýkalo, ale zpozorněli jsme. Druhá exekuce už ale byla na větší částku a týkala se bytu paní, která v domě bydlí od začátku. Bylo jasné, že bude muset situaci rychle řešit. Nabídli jsme jí pomoc s tím, že bychom její byt odkoupili zpět do bytového družstva, uhradili její pohledávky, předplatili nájemné na 10 let a zbytek peněz jí poslali na účet. Situace pro ni nebyla lehká. Nakonec ale dopadlo vše jinak. Paní byt prodala a odstěhovala se. Ta možnost, dobrého řešení pro obě strany, ale tady díky včasné informovanosti byla – nám by nenarůstal dluh a paní by měla bydlení za výhodný nájem plus finanční rezervu.

Toto je skvělý příklad z praxe, jak informovanost o dění v domě pomáhá na jedné straně výboru eliminovat finanční škody, za které je zákonně zodpovědný, a na straně druhé chrání majetek i samotných majitelů jednotek. „Kdybychom to nechali být, byl by z toho problém“ dodává po této zkušenosti předseda Med.

O exekuci bychom se dozvěděli, ale určitě později. Zřejmě až v době, kdy by se paní odstěhovala, nechala za sebou dluh a nám by nastalo dohadování s novým nájemníkem, zda ho uhradí, nebo doufat, že exekutor prodá její byt i s pohledávkou SVJ. “ Není potřeba vidět lidem do kuchyně a mít přehled o posledních pavlačových zkazkách. Co se ale děje na majetkové, vlastnické úrovni, je v případě společenství a družstva ochrana pro všechny v domě.

 

Zvolte pravidelnou kontrolu katastru

Chci nezávazně ověřit cenu

 

Nemůžeme samozřejmě lidem bránit, aby se stěhovali nebo prodávali, ale můžeme vše kontrolovat a být dopředu připravení. A to jen díky tomu, že mi do emailu přijde zpráva o vložené změně na katastru. Včas zkontroluji případné dluhy a nemusím se s nikým zpětně dohadovat. A to je hodně pozitivní.

Karel Med si chválí i aktuální seznam majitelů bytů. „Vytisknu si ho v klidu 20 minut před schůzí a vím, že je aktuální a bez chyb. Není v mých silách ručně prohlížet 150 bytů na katastru pravidelně

Pro zřízení Pravidelné kontroly SVJ se může rozhodnout předseda samostatně, bez nutnosti schvalování. „U nás to vychází kolem 70 Kč na byt ročně“ vypočítává. „Mně to ale ušetří tolik času a práce, že jsem byl rozhodnutý, kdyby měl někdo z výboru zásadní námitky, to zaplatit i z vlastní kapsy “ a dodává, že protesty zatím nepřišly. „I správcovská firma změnila k hlídání katastru zprvu negativní postoj, protože služba funguje skvěle

 

Děkuji za rozhovor

Mgr. Olga Černá
šéfredaktor magazínu Výbor