Rozhovor s členkou kontrolní komise SVJ paní B. Dvořákovou

Sdílet na Facebook 23. září 2014

O tom, že členové výborů SVJ mají cítit zodpovědnost ke svěřenému majetku a nezapomenout na lidský přístup, jsme si povídali s členkou kontrolní komise družstva Kremnická Boženou Dvořákovou. Aby v Kremnické dostáli svým povinnostem, rozhodli se pro „hlídací“ službu Pravidelná kontrola jednotek SVJ od Katastr365.cz. Mají s ní jen pozitivní zkušenosti.

Jak jste spokojení s automatickým hlídáním vašeho SVJ?

Jednoznačně ano. Ihned vidíme jakékoliv změny na katastru. Můžeme kontrolovat konkrétní osoby při prodeji bytů, aby nevznikl případný podvod se smlouvami, jak všichni známe z médií. Je to výborná kontrola toho, že se odehrávají věci, založené na skutečnosti.

Řešili jste už nějaký případ?

Řešili jsme exekuci u jednoho z družstevních bytů. Doposud fungujeme jako Bytové družstvo Kremnická a zároveň jako SVJ bez právní subjektivity, do plného SVJ se budeme transformovat během podzimu.
V případě vypsané exekuce jsou nejdůležitější včasné informace, abychom jako výbor mohli rychle reagovat. Obvykle s tím souvisí i vyrovnání pohledávek dlužníka vůči SVJ či družstvu, a všichni víme, že je důležité, své nároky připojit k exekuci co nejdřív, aby se nestalo, že o své peníze přijdete. Máme povinnost se správně starat o svěřený majetek, a toto je vlastně
i naše ochrana. V bytech se teď častěji střídají majitelé a vztahy už nejsou tak familiérní, abychom o všem věděli jen tak z doslechu.

Povinnosti řádného hospodáře na vás teď uvaluje § 159 NOZ dokonce s tím, že o případné škody můžete být žalovaní až 3 roky zpětně.

Všechno souvisí se vším. Služba Pravidelná kontrola jednotek SVJ od Katastr365.cz je nastavená tak, že můžeme zvolit až 6 emailů, na které budou chodit zprávy. Můžeme tedy zapojit člověka, který se stará o finance, nebo i správcovskou firmu.
Výborné je, že se můžu buď do systému kdykoliv podívat, nebo mi v případě změny přijde email se zprávou, kde vedle sebe vidím barevně vyznačenou změnu situace. Skvělá jsou i měsíční souhrnná hlášení, kde je vidět počet všech změn. A na podzimní ustavující schůzi se chystáme využít seznam vlastníků jednotek platný k aktuálnímu datu, který si jednoduše vytisknete místo ruční kontroly.

Co vás přivedlo k rozhodnutí hlídat SVJ takto pravidelně a automaticky?

Pan předseda Wiszczor dbá do detailů na zásadní věci, cítí zodpovědnost za správu svěřeného majetku, byť je náš statutární orgán pojištěný. Využívá veškeré prostředky, abychom byli schopní dostát povinnostem vůči lidem v domě.
Odsouhlasili jsme si, že právě taková služba by mohla být přínosem, a může předejít eventuálním problematickým situacím. I cena, kterou ročně platíme, není nijak závratná, a je určitě adekvátní k tomu, co služba nabízí. Je to navíc ochrana majetku pro všechny vlastníky v domě. Aspekty, proč ji používat, jsou jen pozitivní.

Díky všem změnám, o kterých ihned víte, můžete pečovat i o majetek těch, kteří by tuto kontrolu sami přes internet nezvládli…

Žije u nás několik lidí ve vyšším věku a ne všichni mají počítač. Pokud by k nějaké nestandardní situaci došlo, jako výbor bysme ji okamžitě řešili. To by měl být naprosto normální přístup výboru. Pokud vím, že je něco v nepořádku, tak tomu z lidského hlediska musím jít naproti a pomoci. Musím se to jen dozvědět a nejlépe včas.

Zvolte pravidelnou kontrolu katastru

Chci nezávazně ověřit cenu