Zkušenosti předsedy SVJ v Příbrami, pana Radka Kvapila

Sdílet na Facebook 26. března 2015

Přesvědčila mě až zkušenost. Naše SVJ už hlídáme.

Paragraf 159 přenesl hlavní dávku zodpovědnosti na výbory SVJ. Zodpovědní za své hospodaření jsou dokonce 3 roky zpětně. „Jsem rád, že díky Pravidelné kontrole SVJ od Katastru pro SVJ nejsme přímo v ohrožení,“ svěřil se hned v úvodu Radek Kvapil, předseda 72 bytových jednotek v Příbrami.

Nést zodpovědnost za správu velkého bytového domu není jen tak. Zvlášť poté, co NOZ zatěžkal veškerou zodpovědností právě výbory SVJ. „Uvítal jsem, že existuje služba, která nám se správou domu pomůže. Pro výbor je podstatné vědět, co se na jednotkách děje a mít naprosto přesný přehled, kdy se mění majitelé jednotek,“ říká o rozhodnutí zaktivovat službu Pravidelná kontrola SVJ Radek Kvapil.

Důvěřuj, ale prověřuj, říká se. Kdyby všichni z nás dodržovali své povinnosti a termíny, bylo by vše mnohem jednodušší. Jenže, na koho se v tomhle můžete stoprocentně spolehnout? Možná řeknete, že u vás v domě na všechny. A nebude lepší, pro svůj vlastní klid, si vše nechat automaticky kontrolovat?

„Na využití služby Pravidelné kontroly SVJ jsme se jednomyslně shodli na výboru a následně o tom informovali na shromáždění,“ pokračuje Radek Kvapil. „Spočítali jsme si, že cena za hlídání jednoho bytu vyjde na 0,38 Kč na den. Všichni na shromáždění byli rádi, že mají své byty chráněné proti zlodějům nemovitostí a úřednickým chybám. Potvrdili tím správnost našeho rozhodnutí. My ale samozřejmě vítáme, že nám služba zjednodušuje správu SVJ a pomáhá předcházet škodám v nedoplatcích nebo při případných dluzích.“

Pravidelné sledování jednotek SVJ funguje na principu okamžitého oznámení všech změn, které se zapíšou do katastru nemovitostí. Výbor dostává upozornění na všechny registrované emaily, a může začít jednat. „Jedna z našich prvotních zkušeností bylo oznámení exekuce na majitelku bytu v našem domě. Popravdě, docela mě vyděsilo, že se děje něco, s čím jsem doposavad neměl zkušenosti. Na paní byla uvalená exekuce kvůli nezaplacení 3 500 Kč za svoz odpadků Technickým službám. Ihned jsem vytiskl výpis a kontaktoval ji. Slíbila, že situaci okamžitě vyřeší. Mně pak jen přišlo oznámení, že exekuce byla stažená. Vytiskl jsem tedy další výpis o vymazání exekuce, a předal ho paní. Byla za včasnou informaci ráda a děkovala mi za ochotu. To člověka vždy potěší,“ popisuje svou zkušenost předseda Kvapil a dodává „Kdo ví, kam by to jinak mohlo až zajít.“

Díky Pravidelné kontrole jednotek se nechrání pouze výbor. Hlídá se majetek všech spoluvlastníků společenství. To pomůže zejména těm starším, kteří nepoužívají internet. Ale ruku na srdce, kdo má dnes čas a myšlenky na to denně vlastnoručně sledovat, zda nenastala v katastru nějaká změna.

Proto je snazší hlídat celé SVJ dohromady a nechat se informovat emailem. „Myslím, že by si to měl nechatkaždý předseda vysvětlit od zástupců firmy Katastr pro SVJ. Já jsem napoprvé taky nebyl úplně přesvědčený, že takovou službu využiji. Zkusili jsme to a po pár měsících používání ji mohu všem jenom doporučit,“ hodnotí své zkušenosti Radek Kvapil.

Zjednodušení práce a okamžitý přehled, kterým dovedete předejít škodám, jsou zásadní devízou této „hlídací“ služby. Práci výboru usnadňuje také tisk aktuálního výpisu vlastníků. „Můžu si ho vytisknout 20 minut před schůzí a vím, že je vše maximálně aktuální.“ Radek Kvapil se chystá výpis využít i dalším způsobem. „Díky procentuálnímu zobrazení vlastnických podílů je skvělý třeba pro odečty energií.“

Zvolte pravidelnou kontrolu katastru

Chci nezávazně ověřit cenu